نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی است

کانون سردفتران و دفتریاران به دنبال انتشار اظهاراتی نادرست از قول معاون محترم امور مجلس رئیس جمهور درخصوص نحوه تنظیم سند نقل و انتقال خودرو، اطلاعیه ای به منظور تنویر افکار عمومی صادرکرد.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در این اطلاعیه، کانون سردفتران و دفتریاران با اعتقاد بر اینکه کیان و حیثیت «سند رسمی» که تثبیت‌کننده مالکیت مردم بر اموال خویش است به سُخره گرفته شده، با اتکا به وظیفه‌ی قانونی خود به‌منظور تنویر اذهان عمومی و رفع نگرانی ایجاد شده برای مردم درخصوص تثبیت مالکیت بر خودروهایشان ابراز امیدواری‌ کرده‌‌است که این قبیل اظهارنظرها که در تناقض آشکار با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مورخ 26دی ماه 1389 قرار دارد، موضعی شخصی باشد و مسئولین محترم بااحساس تعهد نسبت به وظایف و رسالت های قانونی خود در پاسداشت و التزام به قانون اهتمام ورزیده و از حریم افکار عمومی درخصوص مسائل مربوط به مالکیت که تضرّر و خُسران حقوق عامه در دراز مدت را درپی‌خواهد داشت، مراقبت کنند.

 متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:

 

بسمه تعالی

در آستانه آغاز جشن‌های شکوهمند سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که تفکیک قوا را به‌عنوان یک اصل مُترقّی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد و تاسیس مجلس شورای اسلامی به‌عنوان تجلّی خواست ملّی و تاریخی ملت بزرگ ایران مبنی‌بر«التزام همگان به قانون» و «نهادینه کردن قانون‌گرائی» یکی از نتایج پُرثمر این انقلاب محسوب می‌شود، معاون محترم امور مجلس رئیس جمهور در اظهاراتی در جمع روسای واحدهای حقوقی نیروی انتظامی درخصوص نحوه تنظیم سند نقل و انتقال خودرو سخنانی را ایراد نموده اند که فاقد وجاهت قانونی بوده و می تواند از آن، عدم التزام به قانون و نیز برداشت ها و تفاسیر نادرست از قانون استنباط شود. 

کانون سردفتران و دفتریاران با یادآوری فرمایش تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه«مجلس در راس همه امور است» و تاکیدات مُکرّر رهبر معظم انقلاب بر «رعایت مُرّ قانون» ضمن ابراز تاسف، بیش از این سکوت را جایز ندانسته و ضروری می داند نکاتی را به اختصار جهت استحضار ملت شریف ایران یادآورشود. 

مجلس محترم شورای اسلامی در جلسه علنی مورخ 26دی ماه سال 1389 با رای اکثریت قاطع نمایندگان خانه ملت(142 رأی مثبت، 68 رأی منفی و 7 رأی ممتنع از 226 نماینده حاضر) اراده خود را مبنی بر اعتبار سندرسمی و لزوم تنظیم سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی متجلی ساخت و در نهایت ماده 29 قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه‌های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه را به شرح ذیل، تصویب کرد: 

«ماده29ـ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.

 تبصره1ـ نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد. 

تبصره2ـ آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه‌های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.» 

نگاهی ساده و اجمالی به ماده تصویبی مجلس محترم شورای اسلامی، نشان‌می‌دهد که قانونگزار، دارندگان وسایل نقلیه را «مُکلّف» نموده تا «قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی» «برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید» به «ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی» مراجعه نمایند. 

لذا قانونگزار حکیم، جای هیچگونه ابهامی را درخصوص موضوع باقی ننهاده تا بتوان از آن، برداشت ها و تفاسیر ناصواب و نادرست استنباط شود و بر ضرورت تنظیم سند رسمی و نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی صحّه گزارده و تاکید نموده و صلاحیت نیروی انتظامی را صرفا در محدوده ﺑﺮرﺳﻲ اولیه اﺻﺎﻟﺖ وﺳﻴﻠﻪ ﻧﻘﻠﻴﻪ، تعییت ﻫﻮﻳﺖ ﻣﺎﻟﻚ، ﭘﺮداﺧﺖ ﺟﺮﻳﻤﻪﻫﺎ و دﻳﻮن ﻣﻌﻮق و ﺗﻌﻮﻳﺾ ﭘﻼک ﺑﻪ ﻧﺎم ﻣﺎﻟﻚ ﺟﺪﻳﺪ، تعریف و مشخص نموده است.

 باعنایت به اینکه جناب آقای میرتاج الدینی معاون محترم امور مجلس رئیس جمهور، خود از فرایند بررسی و تصویب ماده قانونی یادشده اطلاع داشته و در هنگام بررسی ماده مرقوم در صحن علنی مجلس به عنوان نماینده دولت در مقام مخالف با پیشنهاد مطروحه اعلام نظر نموده لیکن قاطبه نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده 29 به شرحی که بیان شد مخالفت مجلس را با دیدگاه ایشان اعلام داشته اند، اینک با گذشت یکسال از موضوع، اصرار ایشان و بیان نظراتی که می تواند موجب تشویش اذهان عمومی شود موجب تعجب است و از این رو، معاون محترم امور مجلس رئیس جمهور را بار دیگر به ملاحظه دقیق متن قانون و التزام به آن توصیه می نماید.

 کانون سردفتران و دفتریاران باعنایت به موارد پیش گفته و اعتقاد راسخ به وظیفه قانونی خود در پاسداری از کیان و حیثیت «سند رسمی» و «دفاتر اسنادرسمی» به عنوان تضمین کنندگان مالکیت مردم بر اموال خویش امیدوار است که مسئولین محترم بااحساس تعهد نسبت به وظایف و رسالت های قانونی خود در پاسداشت و التزام به قانون اهتمام ورزیده و از حریم افکار عمومی درخصوص مسائل مربوط به مالکیت که تضرّر و خُسران حقوق عامه در دراز مدت را درپی‌خواهد داشت، مراقبت کنند. 

و السلام

کانون سردفتران و دفتریاران

10بهمن 1390 شمسی

 

 

/ 13 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدي سليمي

با سلام و عرض ادب و احترام با فرا رسيدن تابستاني ديگر با رنگي بس دلپذير ، با سلام و تبريك به مناسبت اعياد شعبانيه ، موفقيت و سربلندي شما همكار گرامي را آرزومندم ..

همکار

سلام خسته نباشید 1-من شما را با نام دفتر اسنادرسمی 821تهران لینک کردم لطفا شما هم من را بانام محضر117مشهد لینک کنید 2-اگه ممکنه یه راهی را به معرفی کنید تا وبلاگم را خودم کدنویسی کنم www.mahzar117.blogfa.com

جمشیدی

بادرود فراوان و عرض احترام وبلاگ بنجاق شما را به خوانش آخرین پست ارسالی و همراهی و همفکری دعوت می نماید . اين وبگاه ، محفلي است دوستانه براي مطالعات مرتبط با دفترخانه هاي اسناد رسمي و موضوعات مبتلا به ، بررسي اتفاقات جديد الوقوع ، پرسش و پاسخ هاي متداول و تبادل اطلاعات ميان همكاران گرانقدر . ارادتمند شما و منتظر حضورتان . http://bonchaagh.blogfa.com/post/44

جمشیدی

درود وبگاه "بنچاق" میزبان شما و منتظر نقطه نظراتتان است با پست ِ "در باب انتخابات! "

سليمي

با سلام خدمت همكار گرامي چهارمين نشست وبلاگ نويسان حوزه سردفتري با هدف هم انديشي و تبادل اطلاعات و افكار بزودي در استان اصفهان برگزار ميگردد ضمن دعوت از حضرتعالي جهت حضور در اين نشست .. استدعا دارم ما را از نقطه نظرات انديشمندانه خود جهت ارتقاء كمي و كيفي نشست محروم نفرمائيد .. با تقديم احترام .. مهدي سليمي سردفتر اسناد رسمي 377 سميرم اصفهان www.daftar377.com

تکنولوژی افق

با عرض سلام و خسته نباشید.شرکت افق نماینده دوربین های مداربسته سامسونگ،باتری و ups ابلرکس و در زمینه نمایندگی تجهیزات شبکه دیتاشین و نمایندگی نرم افزار نئوو در کشور فعالیت گسترده ای دارد.با مراجعه به سایت ما را از نظرات و پیشنهادات خود بهره مند نمایید.باتشکر www.ofoghtech.ir

کارشناس فناوری اطلاعات ثبت

با سلام و عرض خسته نباشید ضمن تشکر از زحمات حضرتعالی بجهت اطلاع رسانی بهتر خواهشمندم لینک وبلاگ ثبت اسناد الکترونیکی با آدرس esabt.blogfa.com که آخرین اطلاعات سامانه های الکترونیکی ثبت اسناد را دارد و کارشناسان آن بصورت آنلاین نیز پاسخگو هستند به نحو شایسته ای که صلاح می دانید اطلاع رسانی نمایید. با تشکر

زرین ارتباط

شما می توانید همانند یک کارشناس ثبتی خبره و مسلط به محاسبات ریاضی، متن سهم هایی با هر سطح از پیچیدگی را محاسبه و نتیجه را بصورت دو عدد جزء و کل سهم بدست آورید. همچنین در صورت داشتن مساحت کل، متراژ مالکیت را هم محاسبه نمایید. *قابلیت محاسبه متن سهم مالکیت با هر گونه پیچیدگی *تعیین سهم افراد سهم گیرنده از سهم مخزن *محاسبه باقیمانده سهم پس از کسر از سهم مخزن *تبدیل سهم های ممیزدار به سهم های بدون ممیز *تجمیع سهم ها _______________________________________ * داراری تیم پشتیبان کارشناسی حقوق ثبتی و رایانه ای پاسخگو به مشکلات *پس از تهیه در صورت برخورد با مشکل و نیز عدم رفع آن توسط شرکت امکان عودت مبلغ وجود دارد. * همکنون این نرم افزار در چندین استان و اداره کل و واحدهای ثبتی و دفترخانه در حال استفاده است * بسیار مناسب و کاربردی برای مالکیت های مشاعی، انحصار وراثت و مالکیت های ممیزی و اعشاری در صورت امکان جهت حمایت از ماهها تلاش تیم متشکل از کارشناسان ثبت ، کارشناسان ریاضی، و برنامه نویسان؛ این نرم افزار را به دیگران هم معرفی نمایید تا بتوان شاهد ارائه محصولات آتی این تیم باشیم

محمدرضا

با سلام لطفا" بفرمائید که روش صدور رونوشت از اسناد تنظیمی در سیستم ثبت آنی چگونه است؟

مهدی سجادی فر

ارجمند گرانمایه ، همکار محترم سلام علیکم جسارت و رفتار خارج از نزاكت يك مجري در برنامه اي بنام حرف حساب در شبكه يك سيما به ساحت دفاتر اسناد رسمي آن هم در حضور مهمان برنامه ، رياست محترم كانون سردفتران و دفترياران كشور و رفتار نامتعارف این مجري در يك رسانه ملي و مخاطب قرار دادن دفاتر اسناد رسمی با سخنان سخیفی از اين قبيل كه (دفاتر به دنبال پول گرفتن از مردم هستند ولي مردم مي خواهند زندگيشان را بكنند!) و ..... قابل اغماض نبوده و به قطع یقین برگزاری این موضوع به سکوت و انفعال به هیچ عنوان به مصلحت دفاتر اسناد رسمی نخواهد بود لذا در اين خصوص مطلب كوتاهي به نشاني ذيل نگاشته شده كه فيلم اين مصاحبه نيز جهت مشاهده آنلاين قرار داده شده است لذا منتظر حضور گرم و صميمي شما سرور گرامي در نشانی زیر و استفاده از نظرات صائبتان هستيم. http://49ourmieh.blogsky.com/1393/10/25/post-97/